Rola trenera w przygotowaniu zawodnika

 

Rola trenera w przygotowaniu zawodnika

Tydzień po zakończonym sezonie startowym. Podziękowałem tym, którzy wsparli mnie w startach, jednak nic nie miałoby miejsca gdyby nie Grzegorz Wojtkowski, który pomagał mi przygotowaniach w sezonie startowym 2017. Z tej okazji trochę, dłuższy wpis.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie trener jest kluczem do osiągania sukcesów przez zawodników – i nie mam tu wcale na myśli kwestii nauczania. Oczywiście, umiejętności w zakresie przekazywania techniki, taktyki czy ogólnego przygotowania fizycznego są bardzo ważne, jednakże trener jest czymś więcej – specjalistą odpowiedzialnym nie tylko za przygotowanie sportowe, ale również mentalne.

Nie da się ukryć, że dobry trener ma nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o przygotowanie mentalne swojego zawodnika. Element ten jest bezpośrednio zintegrowany z szeroko pojętą współpracą. Aby kooperacja między dwoma osobami przyniosą obopólne korzyści, niezbędne jest odnalezienie wspólnego rytmu – scalenie myśli i emocji, obranie wspólnej misji i dobranie odpowiedniej strategii.Fundamentem powodzeń w zakresie współpracy trener – zawodnik jest zaufanie. Póki zawodnik wierzy i ufa w metody swojego trenera, istnieje spora szansa, że ich wspólne poczynania zakończą się sukcesem – realizacją obranych celów. To właśnie trener wyzwala w zawodniku pozytywną motywację – chęć do podnoszenia osiągnięć sportowych, mobilizuje podopiecznego do ciężkiej, aczkolwiek efektywnej pracy treningowej, kształtuje osobowość zawodnika, ułatwia mu adaptacje do zmieniających się warunków środowiska społecznego, nie pozwala, by ten spoczął na laurach. Działania trenera nie powinny być nastawione wyłącznie na wywieranie bezpośredniego wpływu na swojego podopiecznego, ale także na wspomaganie go w ich naturalnym, spontanicznym rozwoju. Współpraca traci jakikolwiek sens, gdy trener próbuje „zabić” w zawodniku wszystko to, co skłoniło go do zaangażowania się w dany sport. Rolą trenera jest pomoc zawodnikowi w rozwoju swoich umiejętności, a także ułatwianie mu konsekwentnego realizowania swoich możliwości.

Dobry trener to uczciwy trener – nie tylko w zakresie metod pracy, ale również ewentualnych pomiarów czy interpretacji wyników zawodnika. Szczerość czy obiektywizm powinny być zestawione ze względną wyrozumiałością i życzliwością. Wbrew powszechnej opinii zawód trenera należy do jednej z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej złożonych profesji. Wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale również szeregu innych wartości jak wysokiej kultury osobistej, zdolności do podejmowania pozornie irracjonalnych działań, oryginalności w zakresie rozwiązywania problemów, zdolności przywódczych. Zadaniem trenera jest nie tylko kultywowanie pozytywnych zmian czy cech osobowych zawodnika, ale również niwelowanie do minimum zmian niepożądanych.

Podsumowując, tylko dzięki odpowiedniej współpracy, a czasami nawet bezgranicznemu zaufaniu można osiągnąć bardzo wiele. Mi udało się zrealizować swój tegoroczny plany, dzięki Grzegorzowi. Zatem jednym słowem chciałem podziękować za pomoc, wsparcie, w szerokim tego słowa znaczeniu oraz ogromne zaangażowanie.

P.S Cytując samego Grzegorza "dobry trener nawet ładowanie robi z zawodnikiem" (patrz zdjęcie).

Instagram

           

Wszystkie prawa zastrzeżone www.fitheroes.pl
projekt i wykonanie: